Studio Animacji Kaiju - Animacje Explainer Video dla Biznesu

animacja edukacyjna dla dzieci wykonana w technice 3D - Case Study

Wstęp

W okresie pandemii, gdy świat wywrócił się do góry nogami, postanowiliśmy (czyli ja i Karolina, moja żona) zrealizować nasz pomysł który kiełkował w naszych głowach już od wielu lat, a mianowicie stworzyć wartościowy film animowany z elementami edukacyjnymi dla dzieci, tym bardziej, że w naszym domu biegał wtedy jeszcze rozbrykany 2 latek, więc mieliśmy wgląd w to co dzieci w takim wieku cenią sobie i co szczególnie je interesuje.

Założenia

Naszym założeniem było, aby był to wartościowy i w pełni bezpieczny film animowany dla dzieci w wieku 2-5 lata wykonany w technice 3D w zakresie takim, aby nasze Studio Animacji zdołało udźwignąć projekt od początku do końca własnymi siłami bez potrzeby sięgania po zewnętrzne środki finansowe. Dodatkowo zależało nam aby film prezentował się atrakcyjnie i miał to, co dzieci w tym wieku, szczególnie chłopcy lubią najbardziej, czyli wielkie pojazdy budowlane.

Prace pełną parą

czerwcu 2020 roku rozpoczęliśmy intensywne prace nad naszym filmem animowanym dla dzieci. Podjęliśmy się wykonania całości animacji od pomysłu i scenariusza po montaż. Przy pracach nad filmem korzystaliśmy z programu Blender do animacji 3D oraz DaVinci do montażu i postprodukcji filmu. W przypadku nagrań lektorskich skorzystaliśmy z zewnętrznego studia nagraniowego VoiceArt z Lublina.

Na początek musieliśmy przygotować modele postaci, obiektów pojawiających w animacji oraz same lokalizacje w których dzieje się akcja. Po stworzeniu modeli, należało je oteksturować i do tego celu wykorzystaliśmy oprogramowanie Substance Painter które sprawdziło się wyśmienicie i mocno ułatwiło nam prace. Po teksturach przygotowaliśmy RIG postaci i obiektów czyli wirtualne kości dzięki którym animowanie postaci jest znacznie łatwiejsze.

Gdy mieliśmy już gotowe wszystkie obiekty, pozostało nam ożywić je w poszczególnych scenach. Zawsze najefektywniej jest animować sceny pod już gotowe nagranie lektorskie, tak aby akcja filmu i ruchy postaci były spójne z tym co jest wypowiadane przez bohaterów filmu.

Gdy mieliśmy już zaanimowane wszystkie sceny oraz wyrenderowane, przystąpiliśmy do montażu i postprodukcji. W przypadku muzyki zaprosiliśmy do współpracy wspaniałego kompozytora z Lublina Rafała Rozmusa który zgodził się stworzyć do Milo ścieżkę dźwiękową oraz przygotował ostateczny mastering dźwięku.

Efekt końcowy

W efekcie końcowym powstał wspaniały wartościowy i bezpieczny film edukacyjny dla dzieci który okazał się wielkim sukcesem na YouTube. W ciągu dwóch lat zdobył oglądalność na poziomie 5,6 mln odtworzeń, otrzymał szereg nominacji do festiwali filmowych na całym świecie oraz cztery oficjalne nagrody w tym jedną główną na Festiwalu O!PLA w 2022 roku. Wielu rodziców pisze do nas z podziękowaniem za film i zapytaniem o kolejne odcinki, a ich dzieci, z tego co mówią uwielbiają oglądać Milo po wiele razy na dzień, co widać również w statystykach kanału.

Film w całości możecie obejrzeć bezpłatnie ze swoimi pociechami tutaj: Milo Mechanik – Zepsuta Koparka

A może Ty również potrzebujesz ciekawej edukacyjnej animacji dla dzieci lub dorosłych?

Jeśli tak, zapraszamy do kontaktu z naszym Studiem Animacji.