Studio Animacji Kaiju - Animacje Explainer Video dla Biznesu

Blog o animacji reklamowej

Proces tworzenia Animacji Explainer Video

Jak wygląda proces tworzenia animacji? Co najpierw? A co potem? Czy głos lektora nagrywamy na końcu, czy na początku procesu? Czego potrzebujemy aby zacząć współpracę? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule!
Klasyczna Animacja 2D Explainer Video.

Kiedy w Twojej firmie pojawia się potrzeba stworzenia animacji wspomagającej budowanie wizerunku Twojej marki lub animacji edukującej Twoich klientów, możliwe, że zastanawiasz się jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Poniżej krótki opis jak wygląda produkcja typowej animacji Explainer Video w moim Studio Animacji.

Proces tworzenia animacji w etapach

Etap 1 – Kontakt z naszym Studiem Animacji

Można do mnie napisać e-mail, dzwonić, łapać mnie na whatsapp-ie, umawiać się na rozmowę video online (co swoją drogą bardzo preferuję). Przy pierwszej rozmowie będę prosił o wstępne opisanie czego Państwo potrzebują, a następnie jeśli zajdzie taka potrzeba poproszę o wypełnienie brief-u i podesłanie go na mój adres e-mailowy.

Etap 2 – Podpisanie umowy

Po wstępnych rozmowach i akceptacji założeń, podpisujemy umowę która zabezpiecza Ciebie i mnie chociażby w taki sposób, że w razie potrzeby na każdym etapie prac możesz rozwiązać umowę ponosząc jedynie koszta już wykonanej części pracy.

Etap 3 – Scenariusz animacji reklamowej

Po podpisaniu umowy rozpoczynamy prace od stworzenia scenariusza. Przy prostych projektach nie wymagających skomplikowanej fabuły możemy oprzeć się na prostych pomysłach generowanych z pomocą AI, jednak przy animacjach bardziej złożonych gdzie ciekawie przedstawiona fabuła ma znaczenie, najczęściej zapraszam do współpracy zaprzyjaźnioną scenarzystkę która ma duże doświadczenie w tego typu realizacjach.

Etap 4 – Storyboard do animacji

Gdy mam już gotowy zaakceptowany przez Ciebie scenariusz, przystępuję do stworzenia storyboardu czyli wizualizuję za pomocą prostych szkiców poszczególne sceny, dzięki czemu jeszcze przed ostateczną realizacją animacji będziemy mogli wyłapać ewentualne braki i komplikacje które warto jeszcze omówić przed dalszymi pracami.

Etap 5 – Nagranie lektorskie czyli Voice Over

W następnej kolejności potrzebne będą nagrania lektorskie. Może to być głos męski, żeński, polskojęzyczny, anglojęzyczny lub każdy inny. Zlecam to zadanie najczęściej zewnętrznemu studiu nagraniowemu które zrobi to dobrze, szybko i w przystępnej cenie.

Etap 6 – Wybór muzyki

Bez muzyki animacja nie ma tego czegoś co przyciąga. Muzyka potęguje emocje, podkreśla również przekaz dzięki czemu film z podkładem muzycznym jest bardziej czytelny i przyjemniejszy w odbiorze. Na tym etapie zaproponuję kilka utworów muzycznych do wykorzystania w animacji.

Etap 7 – Przgotowanie Animatica, czyli prostej animacji

Mając storyboard, czyli poszczególne szkice, nagrany głos lektora oraz muzykę, mogę przystąpić do stworzenia pierwszej prostej wersji animacji, czyli poszczególne statyczne szkice układam w odpowiedniej kolejności, podkładam do tego głos lektora oraz muzykę i patrzę czy wszystko się jest zrozumiałe dla potencjalnego odbiorcy.

Etap 8 – Stworzenie ilustracji do animacji

Gdy animatic jest zaakceptowany, przystępuję do wykonania ostatecznych ilustracji poszczególnych scen. Na tym etapie przerabiam szkice na docelowe kolorowe ilustracje. Wtedy dokładnie widać jak ostatecznie będą wyglądać postacie, tła, obiekty, wszystko jednak jeszcze wciąż jako statyczne ilustracje.

Etap 9 – Rigowanie

Gdy mamy już finalne ilustracje, przystępuję do rigowania postaci, czyli dodawania do nich systemu kości, tak aby można było naszych bohaterów wprawić w ruch tj. zginać im ręce, nogi, ruszać oczami itp.

Etap 10 – Animowanie, czyli moment gdy zaczyna się magia

Następnie wprawiam w ruch poszczególne postacie i obiekty – teraz wszystko zaczyna się ruszać i żyć. Jest to najdłuższy etap w całym procesie.

Etap 11 – Montaż i postprodukcja, czyli klejenie i ostateczne szlify

Na koniec pozostaje zmontować wszystkie sceny w całość, poprawić kolorystykę obrazu, dodać efekty specjalne, podkład muzyczny, efekty dźwiękowe i wyrenderować gotowy film animowany.

Etap 12 – Finalna animacja

Na tym etapie klient otrzymuje finalną animację do wglądu najczęściej jako link do obejrzenia a ja zaczynam pakować walizki na wyjazd na zasłużony odpoczynek 😉